V květnu a červnu pořádá rodinné klenotnictví Halada svoji největší akci
Perlové týdny Halada
Ty přinášejí tradičně nejširší výběr perlových šperků všech druhů od vyhlášených světových značek jako Mikimoto, Gellner, Jörg Heinz a další. V nabídce jsou zastoupeny perly sladkovodní i mořské, bílé, růžové, vzácné zlaté nebo tmavé tahitské. Ty hrají všemi barvami odstínů od stříbrné přes modrou, fialovou, zelenou až po temně šedou. Pravidelné a dokonalé tvary střídají nepravidelně tvarované tzv.barokní, doprovázejí je diamanty nebo i barevné drahokamy. V nabídce nemohou chybět oblíbené perlové šňůry, náramky, prsteny a náušnice v klasických vzorech. Doplní je moderní šperky kombinující perly s dalšími méně obvyklými materiály jako ocel či šňůrky a nabízejí se tak k nošení pro ženy i muže na každý den v trendy stylu. I cenové rozpětí je velice široké, a tak si ten svůj perlový šperk vybere opravdu každý. Jako poděkování letos připravilo rodinné klenotnictví Halada dárky ke každému nákupu. Perlové týdny Halada, které vždy putují po všech pobočkách, můžete navštívit v těchto termínech a místech:
Časový harmonogram Perlových dnů 2025
13. – 18.5. Halada Pařížská 7 Praha 1
20. – 25.5. Halada Česká 23 Brno
27.5. – 1.6. Halada Avion Shopping Park Ostrava
3. – 8.6. Halada Na Příkopě 16, Praha 1
10. – 15.6. Halada Avion Shopping Park Bratislava
17. – 24.6. Halada Eurovea Bratislava
Raritní perlové šperky z klenotnictví Halada
Klenotnictví Halada každoročně představuje během Perlových týdnů i raritní perlové šperky, které běžně nebývají k vidění a zakoupení. Nebudou chybět ty od legendární značky Mikimoto z kolekce V code, které jsou právě uváděné celosvětově jako novinka. Za značku Gellner se představí vítězný prsten Wave z klenotnického veletrhu Inhorgenta 2025, který zdobí vzácná perla Marutea, je zasazený v platině a ozdobený diamanty.

Perly, přírodní zázrak
Stejně jako diamanty nebo drahokamy jsou i perly luxusní a vysoce žádané zboží. Jejich historický kontext v rámci celosvětové aristokracie, to že donedávna se lovily nebo nacházely jen náhodně a samozřejmě spousta příběhů a mýtů, které se k nim váže, z nich dělá něco jedinečného a výjimečného. A nesmíme zapomenout i na zajímavý fakt, že perly jako luxusní surovina používaná ve šperkařství, jsou vlastně tím jediným čistě přírodním produktem. Jakýkoliv jiný materiál nebo kámen se musí minimálně vyleštit nebo brousit či tepelně upravovat. V perlách tak máme doma kus čisté přírodní dokonalosti. A také jedinečnosti. Každá je unikátní.
Kvalita perel
Důležité však je koupit si perly pravé, kvalitní, se zárukou a znát správnou péči o ně. Klenotnictví Halada nabízí největší výběr perel v rámci České republiky i Slovenska a zastupuje přední perlové světové značky. U perel se podobně jako u diamantů hodnotí těchto 5 parametrů:
• Velikost
• Tvar
• Lesk
• Čistota povrchu
• Barva a její sytost
Hlavní je, aby byla perla vysoce lesklá a měla skvělou sytou barvu. Pak nevadí ani menší velikost. Tvar musí být co nejdokonaleji kulatý. Nicméně oblíbené jsou i perly barokní v různých tvarech.

Perly jako investice
Každým rokem se ceny perel šplhají výš a výš. To samozřejmě souvisí nejen s poptávkou na trhu ale i například se zhoršujícím se stavem životního prostředí, i se zaniknutím některých perlových farem. Lze tedy předpokládat, že mořských perel bude pořád méně a méně. V posledních letech je obrovský nedostatek perel Akoya malých velikosti. To zvedlo jejich cenu meziročně o téměř 15%. Samozřejmě čím větší je počáteční investice, tím větší zhodnocení lze očekávat. Obecně je i na perlových aukcích těžké získat perly skvělé kvality a jejich cena stále stoupá. Klenotnické značky, které perlové šperky ve svém portfoliu nabízejí, musí mít na perlovém trhu své pevné místo.
Je to případ značky Mikimoto, která používá pouze 5% nejkvalitnějších (tedy i nejcennějších) perel na světě a její zakladatel je nazýván králem perel, nebo značka Gellner, která má dlouholetou tradici a osobní vazby i přímo na perlových farmách. Zajímavostí jsou šperky značky Gellner s perlami Marutea, vysoce žádané nejen pro svoji kvalitu a výjimečnou krásu, ale i proto, že pocházejí z privátního ostrova. Ročně je produkce limitovaná a v podstatě u každého šperku je záruka, že cena poroste. Tyto šperky začínají už na několika desítkách tisíc korun, ale samozřejmě se pohybují i v řádech stovek tisíc.
V klenotnictví Halada je široká nabídka nádherných a kvalitních perlových šperků na běžné nošení, ale právě i hodnotných šperků - investičních kousků. Nejlepší příležitostí pořídit si perlový šperk jsou bezesporu tradiční (již desítky let pořádané) Perlové týdny Halada. Každý týden je v jednom z butiků Halada v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě putovní kolekce perlových šperků v ohromném množství a také výběru druhů perel, stylů šperku, nechybí ani ty pro muže, perly v širokém cenovém rozpětí od tisíců korun přes desítky až po stovky.
Péče o perly
Perly jsou organického původu a perleť není tak odolná jako třeba drahokamy. Lze ji odřít, poškrábat, poškodit její lesk. Aby nesprávná péče a manipulace neměla za důsledek ztrátu její krásy, je potřeba o ni pečovat odpovídajícím způsobem. Nikdy by se neměla dostat do kontaktu s parfémem, lakem na vlasy a jinými kosmetickými přípravky. Pokud se to nedopatřením stane, perlu jemně omyjte vodou a nechejte na látce a volném vzduchu oschnout.
Nikdy se nesnažte perly čistit chemicky. Nevystavujte je příliš velkým teplotám jak na slunci, tak třeba teplu z fénu. V těchto situacích perly odložte. Stejně tak při mytí rukou odkládejte vaše perlové šperky. Perly se sice rodí ve vodě, ale neznamená to, že s perlovým šperkem se lze koupat. Dbejte na to, aby se perly nepoškrábaly například o zip nebo ostré předměty, a to jak při nošení, tak při skladování.
Pokud nemáte perly na sobě, ukládejte je ideálně do měkkého obalu. Perly noste, kontakt s pokožkou jim svědčí, dodává jim přirozenou vlhkost. Pokud je nenosíte často, je vhodné je občas přetřít vlhkým kouskem látky, nechat oschnout a uložit. Jednou za čas doporučujeme nechat zkontrolovat navlečení a případně perly převázat odborníkem.
Historie
Už je to více jak 130 let od chvíle, kdy zakladatel legendární perlové značky MIKIMOTO Kokichi Mikimoto vypěstoval první kultivovanou perlu na světě. Do té doby byly perly nacházeny nahodile nebo naopak s velkým úsilím. Předmětem touhy jsou dodnes. Britská královna Alžběta I. perly milovala natolik, že zaměstnávala tisíce hledačů perel, aby je mohla ve velkém množství nosit. Přičemž na otevřených 10 tisíc ústřic připadá pouhá jedna obsahující perlu! Milovala je i královna Viktorie, Alžběta II. a po ní i vévodkyně Kate. Neméně je milovaly a proslavily se jimi herečky Elizabeth Taylor nebo Jackie Kennedy. Ikonické spojení tvoří také perly a návrhářka Coco Chanel. Perly jsou zkrátka symbolem luxusu, elegance, vytříbeného vkusu. V dnešní době se už ale perly nenosí jen v podobě tradiční šňůry perel k malým černým. Naopak, oblékněte je k tričku a džínům, stylově vrstvěte a kombinujte. Nosí je nejen ženy, ale i muži.
Pěstování perel
Přírodní perly se těší čím dál větší oblibě, současně jsou také zajímavou investicí, protože jejich získávání podléhá řadě vlivů a nabídka na trhu je omezená. Vypěstování perly na perlových farmách vyžaduje specifické podmínky a pravidelnou odbornou péči o ústřice zahrnující jejich čištění a krmení. Každá perla je tak výsledkem pečlivého procesu, který trvá několik měsíců až let pode druhu. Nejznámější jsou zářivě bílé Akoya perly, velmi atraktivní tmavé tahitské, zlaté perly jižních moří i růžové sladkovodní Ming.
Značka Gellner, která má exkluzivní zastoupení v Čechách a na Slovensku v rodinném klenotnictví Halada, získává perly díky letitým osobním kontaktům nejen na perlových aukcích, ale i přímo na privátním ostrově Marutea, kde se rodí perly výjimečné krásy a vlastností.